Coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których pracownicy mamieni obietnicami pracodawcy zawierają porozumienia, zmieniające warunki pracy i płacy. W efekcie takiej zmiany zamiast obiecywanych w przyszłości wyższych stanowisk (i wynagrodzeń), są obarczani coraz większymi obowiązkami i planami sprzedażowymi w celu zmuszenia ich do zmiany pracy. W rezultacie zamiast obiecywanych korzyści zawodowych i finansowych, są zmuszeni do odejścia z firmy bez żadnych odpraw i odszkodowań. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemnych skutków porozumień z pracodawcą, pamiętajcie:

1) Od porozumienia nie ma  odwołania.

Zawarcie przez strony porozumienia zmieniającego treść łączącej je umowy o pracę jest wiążące dla obu stron. Dlatego też pracownik nie ma możliwości swobodnej zmiany zdania i odwołania swojego wcześniejszego oświadczenia o wyrażeniu zgody na zmianę warunków pracy lub płacy. Odwołanie oświadczenia woli, które zostało złożone pracodawcy, może być skuteczne tylko wówczas, gdy doszło do niego jednocześnie ze złożonym oświadczeniem lub wcześniej (art. 61 k.c.). W praktyce zdarza się to jednak bardzo rzadko. Zatem zmiana stanowiska pracownika, który najpierw zgodził się na zmianę treści umowy za porozumieniem stron, a następnie uznał, że jest to dla niego niekorzystne, nie jest wiążąca dla pracodawcy. Nie ma również możliwości zaskarżenia takiego porozumienia zmieniającego przez pracownika do sądu pracy.

2) Dobrze się zastanów zanim podpiszesz, nie ma żadnych terminów na podjęcie decyzji.

Zawarcie porozumienia z pracodawcą (porozumienia zmieniającego warunki pracy i płacy) nie wymaga natychmiastowej decyzji pracownika. Zawsze można domagać się odpowiedniego czasu na podjęcie takiej decyzji. Czasami pracodawcy sami określają termin, do którego będą oczekiwać na decyzję pracownika, wtedy jesteśmy związani tym terminem. Pamiętajmy, że modyfikacja propozycji pracodawcy dokonana przez pracownika jest nowym porozumieniem, wymagającym dla swej ważności zgody drugiej strony.

3) Żądaj potwierdzenia obietnic pracodawcy na piśmie.

Jeżeli pracodawca zachęca do podpisania porozumienia przyszłymi profitami zawodowymi i finansowymi, żądaj ich potwierdzenia na piśmie. Z reguły składający takie propozycje nie jest do nich upoważniony. Jeżeli już je podpisze, jego następca nie może się z nich wycofać, pod rygorem wprowadzenia pracownika w błąd będący wynikiem podstępu (art. 82 – 88 k.c.).

4) Masz wątpliwości – skorzystaj z pomocy związków zawodowych, które zaoferują ci pomoc prawną przed podjęciem decyzji.